Inteligentny dom #2 Konfiguracja Etharnet Shield

Użyte części:
– Arduino UNO R3
– Etharnet Shield W5100 17/02
– Skrętka Etharnet

Zaczniemy może od paru słów wstępu na temat użytej tarczy Etharnet. Użyliśmy tarczy W5100, ponieważ jej klony są stosunkowo tanie (ok. 30zł) i mimo iż nie mamy nic do zarzucenia firmą które je klonowały, ponieważ jest to legalne ze względu na opensourcową politykę arduino a same tarcze są wykonane naprawdę dobrej jakości to tarcza może nam po prostu nie zadziałać 🙂 Śmieszne prawda ? Na szczęście rozwiązanie problemu jest dosyć proste ale o tym jaki jest odkładnie powód takiego stanu rzeczy oraz jak to naprawić opisaliśmy w osobnym artykule, także jeżeli tarcza podczas kursu nie będzie chciała wam działać to zapraszam do lektury tutaj: http://ielektronik.pl/index.php/2018/07/23/niedzialajacy-etharnet-shield-w5100-rozwiazanie/

A więc zaczynajmy na początek nakładamy naszą Tarczę Etharnet na naszą płytkę Arduino. Jeżeli ktoś używa tak jak my klona tarczy Etharnet może się spotkać z tym, że może trochę ciężko wchodzić dlatego należy ja trochę mocniej docisnąć.

Przyszła pora na kabelki, kabelek USB każdy chyba wie jak się podłącza natomiast jeżeli chodzi o skrętkę może to nam przystworzyć trochę wiecej kłopotów. Po pierwsze skrętka powinna być tzw. “prosta”, czyli z obu stron ten sam standard zarobionej wtyczki (możliwe, że skrętka cross też ci zadziała, ponieważ współczesne routery potrafią ustawiać sygnał wewnętrznie ale to już ja chcecie to testujcie). Skrętke podłączamy oczywiście do routera do portu LAN a druga końcówkę do naszej tarczy Etharnet. Teraz spawdzimy działanie nasego pierwszego programu który wykorzysta do swojego działania naszą sieć domową. Przechodzimy w Przykłady>Etharnet>DhcpAdressPrinter

Nic nie zmieniamy, kompilujemy program i wgrywamy. Od razu po wgraniu programu włączamy nasz monitor portu szeregowego.

Jeśli uzyskaliśmy adres IP od naszego routera to znaczy, że wszystko działa poprawnie jeżeli natomiast uzyskaliśmy błąd “Failed to configure Ethernet using DHCP” prawdopodobnie masz problem jedną z tych rzeczy:

  • Tarcza posiada błąd produkcyjny (pisaliśmy o nim na początku tego wpisu)
  • Router ma wyłączony DHCP lub posiada filtrację adresów MAC (poszukaj w internecie jak właczyć DHCP lub wyłaczyć filtrację adresów MAC)
  • Inny problem taki jak źle zaciśnięta wtyczka RJ-45, uszkodzona tarcza  i itp.

W kolejnym temacie przedstawimy już pierwszy program, który stworzy z naszego arduino mini-serwer www i pozwoli nam na zapalanie lampki LED.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *